Aktualności

Pamiętajmy! Wypalanie traw jest karalne

Data publikacji 19.04.2017

Co roku o tej samej porze – w okresie wiosennym dochodzi do pożarów wznieconych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Przypominamy, że takie zachowania są czynem bezprawnym pociągającym za sobą odpowiedzialność karną.

W myśl polskiego prawa wypalanie traw to czyn zabroniony, ścigany karnie. Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów  przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Łamanie  tego zakazu zagrożone jest karą aresztu albo grzywny. Jeżeli wskutek  wypalania traw doszłoby do poważnych strat, kwalifikacja prawna czynu  może być inna (przestępstwo); wówczas grożąca kara będzie znacząco wyższa.

Wypalanie traw nie daje żadnych korzyści, co więcej, przynosi straty w przyrodzie i zagraża człowiekowi. Dym pochodzący z wypalania jest niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania powietrza. Wypalanie traw utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom – gęsty dym pokrywa drogi, pobocza i może znacznie ograniczyć widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, może dojść do wypadku lub kolizji. Każda interwencja zastępów straży pożarnej kosztuje. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość zdarzeń związanych z pożarami traw i ilość zastępów walczących z tymi pożarami to okazuje się, że walka z tym procederem staje się bardzo kosztowana dla podatników. Ale koszty to nie tylko zużyte środki gaśnicze, paliwo, sprzęt – to również ludzkie życie. Należy również pamiętać, że kiedy strażacy są dysponowani do gaszenia pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, aby pomagać np. ofiarom wypadków drogowych. Udział w gaszeniu traw może spowodować wydłużenie czasu dojazdu do miejsca innego, znacznie poważniejszego zdarzenia.

W związku z występującym problemem także na terenie naszego powiatu realizując współpracę KPP w Świdwinie z Komendą PSP w Świdwinie organizowane są spotkania oraz zrealizowany został spot przedstawiający przedmiotowe zjawisko.

 

 

mw/wm

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.17 MB)

Powrót na górę strony